- Karty płatnicze górą. W Norwegii zaledwie 5 proc. transakcji dokonywanych jest z użyciem gotówki. Liczba ta stale się zmniejsza. W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba gotówkowych transakcji spadła o niemal 9 proc. Podobne zjawiska są widoczne m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.
- Fiskus dobija dłużników. W przypadku gdy bank zrezygnuje z dochodzenia roszczeń z tytułu odsetek, o pieniądze obywatela upomina się urząd skarbowy, który umorzenie przez bank należności traktuje jako przychód i z całą surowością nalicza podatek.
- Rosyjski deputowany Michaił Diegtiarow zażądał, by USA oddały Moskwie część Kalifornii. Diegtiarow przekonuje, że Fort Ross w Kalifornii został założony wspólnie przez rosyjskich i amerykańskich przedsiębiorców. W połowie XIX wieku rosyjskie udziały w ziemi nabył szwajcarski biznesmen za prawie 43 tysiące rubli w srebrze. Rosyjski deputowany argumentuje, że według niektórych świadectw biznesmen nie zapłacił wymaganej kwoty, dlatego późniejsze transakcje, na mocy których ziemia przeszła w posiadanie USA, można uznać za nieprawomocne.
- Ponad 6 mln euro – tyle przeciętnie kosztuje winnica we Włoszech. Szczególnie drogie są one w Toskanii, gdzie często ceny przekraczają kilkanaście milionów euro. Niemal sześć razy tańsze są tego typu posiadłości w Australii.
- Średni podatek płacony od dochodów przez polskich rolników to 2 proc., czyli kilkakrotnie mniej od podatków płaconych przez prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
- Coca-Cola: firma warta jest 183 mld dolarów, a sama marka – według szacunków firmy Interbrand – 79,2 mld dolarów. To około 240 mld zł – dla porównania roczne dochody budżetu Polski to mniej niż 400 mld zł.
- Jak wynika z wrześniowego sondażu TNS, ponad połowa (51 proc.) badanych sądzi, że wprowadzenie euro w naszym kraju będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 16 proc.
Do rynkowego garnka zaglądał
Tomasz Miarecki