poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2013

• Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw: o podatku VAT oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która utrzymuje do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujące stawki VAT – 23 i 8 proc. – podało Centrum Informacyjne Rządu

• Nieruchomości, samochody luksusowe i karty członkowskie do ekskluzywnych klubów są uważane przez ludzi mających wysokie dochody za główne korzyści z bycia zamożnym – wynika z badania McCann Truth Central. Respondenci z całego świata zgodzili się, że Paryż nadal jest centrum kultury i mody, a Nowy Jork numerem 1 dla ludzi zamożnych jako miasto do mieszkania i pracy.

• Około 3,2 proc. dorosłych Polaków jest wegetarianami (wliczając osoby stosujące dietę wegańską). Oznacza to, że wegetarian jest w naszym kraju ponad milion. Ponadto drugie tyle osób postrzega siebie jako wegan lub wegetarian, choć sporadycznie jadają mięso i ryby – wynika z badania Homo Homini. To duża szansa dla producentów bezmięsnej żywności.

• Kanadyjski start-up zamierza przekształcić nieczynną fabrykę czekolady w farmę leczniczej marihuany. Jak podał „Puls Biznesu”, stara fabryka w Smith Falls, w prowincji Ontario (około 350 km od Toronto), która przez dziesięciolecia produkowała batony, została warunkowo sprzedana start-upowi występującemu pod nazwą Tweed. Tweed złożył już wniosek do Health Canada o wydanie pozwolenia na uprawianie tej marihuany, która ma być dostarczana pacjentom w Kanadzie mającym pozwolenie na używanie narkotyku.

• W najnowszym rankingu „100 najbogatszych Polek” tygodnika „Wprost” pierwsze miejsce przypadło Grażynie Kulczyk, która z majątkiem oszacowanym na 2,4 mld zł przewodzi stawce. Na podium znalazły się też Barbara Komorowska (żona biznesmena Zbigniewa Komorowskiego) oraz Aldona Wejchert (wdowa po Janie Wejchercie).

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki