piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2019

  • W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku gospodarstwa domowe wydały na cukier i wyroby cukiernicze średnio ponad 175 zł na osobę (o 5,4 proc. więcej niż rok wcześniej). Całkowite spożycie cukru i jego wyrobów w 2017 roku, według danych GUS, wyniosło 44,5 kg na osobę i było największe w historii.
  • Browar Namysłów sprzedany. UOKiK zgodził się, by ten opolski producent piwa trafił do Grupy Żywiec. Nie wszyscy piwosze są zadowoleni…
  • Z przylądka Canaveral na Florydzie w połowie lutego wystartowała rakieta Falcon 9 prywatnej firmy SpaceX z izraelskim lądownikiem księżycowym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Izrael stanie się czwartym państwem na świecie, które umieści w sposób kontrolowany swój lądownik na powierzchni Księżyca.
  • Liczba polskich „pieczeniarzy” ciągle rośnie. W ostatnich tygodniach zatrzymani zostali m.in. menedżerowie związani z Idea Bankiem, osoby związane z byłym zarządem Lotos Petrobaltic, kolejne osoby powiązane z aferą SKOK Wołomin, byli zarządzający PKP Cargo. Wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec…
  • Gigantomania przegrywa. Airbus zamyka produkcję największego samolotu pasażerskiego świata. Jak podał tygodnik „Polityka”, gdy A380 trafiał do pierwszego klienta w 2007 roku, europejski koncern liczył na przynajmniej 700 zamówień. Tyle było potrzeba, aby zwróciły się gigantyczne koszty programu budowy latającego olbrzyma, szacowane na 25 mld euro. Ostatecznie wyprodukowanych zostanie zaledwie około 250 sztuk.
  • Jak podała „Gazeta Prawna”, w „Barometrze zawodów na 2019 rok”, czyli prognozie sytuacji w poszczególnych profesjach, która jest przygotowywana na zlecenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, pojawiły się cztery zawody deficytowe. To kosmetyczki, lekarze, fizjoterapeuci i masażyści oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.
  • Do rynkowego garnka zaglądał Damian Bukowiecki