poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2018

  • Według Bloomberga, europejskie banki mają w swoich portfelach 944 mld euro (czyli 1,17 bln USD) niespłacanych kredytów. Na „czarnej liście” czołowe miejsca zajmują instytucje z Grecji i Włoch. Nominalnie największą kwotę tzw. toksycznych kredytów mają Włochy (224,2 mld USD). Za nimi są Francja (142,2 mld USD) i Hiszpania (131,4 mld USD).
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 6 osób, w tym Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL, a także byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych, w związku z prywatyzacją spółki Ciech. Według nieoficjalnych informacji, straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł.
  • Zmiana na stanowisku szefa PKN Orlen wywołała ogromną falę hejtu i ataków medialnych. Szybko okazało się, że nowy prezes jest spoza wieloletniego układu i próbuje rozbić panujące w spółce i wokół niej, trwające od lat układy biznesowo-personalne. Czy mu się uda?
  • Niemiecki dziennik Handelsblatt ujawnił, które kraje Unii Europejskiej najczęściej łamią jej zasady. Okazuje się, że krajem najczęściej naruszającym wspólnotowe zasady są Niemcy. Obecne dane pokazują wzrost o 20 proc. – w porównaniu z rokiem 2012 – naruszania lub łamania unijnych przepisów przez Niemcy. Media zwracają uwagę, że Niemcy szczególnie zaniedbały dwie dziedziny: ochronę środowiska i transport. Za Niemcami w tym niechlubnym rankingu znaleźli się: Hiszpanie, Belgowie, Grecy, Portugalczycy i Francuzi. Polska jest na szóstym miejscu. Tuż za nami wymienione są Włochy, Cypr i Austria.
  • Statystyki NBP wskazują, że aż 17 proc. Polaków nie posiada konta bankowego. Z kolei z badań zrealizowanych na zlecenie Nest Banku wynika, że niemal co piąty z nas (18 proc.) nie ma pojęcia, ile wydaje na prowadzenie rachunku osobistego.
  • Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek na Ziemi, powiedział w CNN, że ludzie majętni tak jak on powinni płacić znacząco wyższe podatki.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki