niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2017

* To mała czy duża rewolucja? Firma Apple zrezygnowała w iPhone’ach z gniazda słuchawkowego.

* W ciągu ostatnich 40 lat liczba ptaków zamieszkujących Amerykę Północną zmalała o ok. 1,5 mld sztuk. Powodem jest głównie niekontrolowany rozwój gospodarki.

* Marek Belka, były szef NBP, stwierdził podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą, że „każdy, kto miał trochę oleju w głowie, widział, że Amber Gold to gruby przekręt”.

* Najwyższa Izba Kontroli skierowała do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości podczas remontu mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Według NIK, doszło do zawyżenia o 375,3 tys. zł wynagrodzenia kosztorysowego wykonawcy.

* Rząd Kenii postanowił, że 23 tys. szkół podstawowych otrzyma 1,2 mln laptopów. Celem jest przygotowanie uczniów do udziału w tworzeniu nowej gospodarki, w której ważnym elementem jest także ekologia.

* Jak podaje „Rzeczpospolita”, w Polsce 5 mln osób ogrzewa domy piecami węglowymi. Niemal trzy czwarte z instalacji to popularne „kopciuchy”.

* Sieć sklepów Żabka zmienia właściciela. Fundusz CVC Capital Partners poinformował o zakupie Żabki od funduszu Mid Europa Partners. Spekuluje się, że wartość tej transakcji to ok. 5 mld zł.

* Warszawska Giełda Papierów Wartościowych uznawana jest obecnie za jedną z najlepszych na świecie. Goldman Sachs nadal uważa polski rynek za ciekawą inwestycję, która może przynieść potencjalnie lepsze stopy zwrotu w 2017 roku niż tzw. szeroki rynek.

* W ciągu ostatnich 12 lat przeciętna cena hektara w Polsce wzrosła o 476 proc., ale ten trend mamy już za sobą. Hossa na rynku ziemi rolnej zastopowała. Hektar żyznej ziemi jest dziś o około 1,4 tys. zł tańszy niż przed rokiem, a słaba ziemia przestała gwałtownie drożeć – wynika z szacunków Open Finance.

* Ekonomiści z JP Morgan ocenili, że PKB w naszym kraju w 2017 roku wzrośnie o 3,4 proc. Urzędnicy z Komisji Europejskiej podali wcześniej swoją prognozę PKB dla naszego kraju – wynosiła 3,2 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki