poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2016

 Samorząd Nysy ma zamiar zagospodarować tereny po dawnej fabryce „nysek”. Pięć miesięcy temu miasto przejęło tereny po Zakładach Samochodów Dostawczych Nysa. Przedsięwzięcie sfinansowano przez obligacje przychodowe. Inwestorzy pożyczyli miastu 22 mln zł, które sfinansowały inwestycję.

 Barbie (taka lalka) skończyła w marcu 57 lat. Szacuje się, że co sekundę na świecie sprzedają się trzy lalki Barbie – rocznie ponad 94 mln sztuk, co oznacza 24 razy więcej niż wynosi liczba urodzeń dzieci w Stanach Zjednoczonych. Wartość sprzedaży tej lalki w USA wyniosła na koniec 2015 roku 302 mln dolarów.

 Stawka 12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie ma obowiązywać od września tego roku. Nowe zapisy mają dotyczyć głównie firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, w których stawki godzinowe są często dużo niższe.

 Czarne owce Unii Europejskiej? Bułgaria, Chorwacja, Francja, Włochy i Portugalia zostały uznane przez Komisję Europejską za kraje z nadmiernymi nierównowagami makroekonomicznymi, co oznacza, że KE będzie proponowała im zestaw reform mających poprawić ich sytuację.

 Jak wskazują najnowsze dane GUS, w ciągu roku o 557 milionów wzrosła liczba wysyłanych SMS-ów. Ich pozycja wydaje się być w Polsce jeszcze długo niezachwiana, chociaż trzeba zauważyć, że m.in. międzynarodowa grupa GSMA (w jej skład wchodzi m.in. Google) prowadzi prace nad nowym formatem informacji wysyłanej za pomocą telefonów.

 Aż 70 proc. firm wskazuje na opóźnienia w płatnościach jako główną przyczynę swoich problemów z płynnością. To dane dotyczące całej Unii Europejskiej.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki