piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2014

  • Co trzecia łapówka ujawniona w zeszłym roku w Polsce została wręczona w województwie śląskim. Pieniędzy oczekują od nas lekarze, urzędnicy, nawet policjanci.

  • Ministerstwo Finansów w kategorii „instytucja”, były minister finansów Jacek Rostowski w kategorii „polityk/urzędnik” oraz firma Erbud w kategorii „przedsiębiorca/firma” zostali zwycięzcami czwartej edycji Gospodarczych Malin. Wyboru zwycięzców dokonali czytelnicy „Rzeczpospolitej”. Współorganizatorem byli Pracodawcy RP.

  • „Nie jestem zwolennikiem tego, by wchodzić do strefy euro przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedział Marek Belka, prezes NBP, w wywiadzie dla „Gazety Prawnej”.

  • Podwyżka VAT do 23 procent nie przyniosła budżetowi państwa żadnych korzyści. Wpływy z tego podatku w porównaniu do PKB już są najniższe w historii.

  • Osiem lat śledztwa, prawie 1,5 tysiąca poszkodowanych osób, 320 mln zł strat – tak wygląda bilans śledztwa w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. To pierwsza głośna sprawa dotycząca działalności parabanków. Ostatnio w roli świadków zeznawali Witold Orłowski i Henryka Bochniarz – byli członkowie rady nadzorczej WGI.

  • Polska gospodarka wychodzi na prostą i coraz mniejszej liczbie firm będzie groziła upadłość. Ale dotychczasowy motor gospodarki, czyli eksport, z każdym kwartałem będzie w mniejszym stopniu przyczyniał się do wzrostu PKB.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki