piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos maj 2019

  • Według danych Światowej Rady Złota (WGC), Rosja jest światowym liderem zakupów złotego kruszcu. Oprócz Rosji w ostatnim czasie spore zakupy złota zrobiły również: Chiny, Kazachstan, Turcja, Ekwador, Katar i Kolumbia.
  • Ambasador USA w RFN Richard Grenell w rozmowie z magazynem „Focus” ponowił ostrzeżenie o sankcjach pod adresem niemieckich firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Ocenił też udział byłego kanclerza Gerharda Schroedera w projekcie jako „kompromitujący”.
  • Ponad 6,5 tys. polskich konsumentów ogłosiło w zeszłym roku upadłość. W sumie mieli oni 141,5 mln zł długów. W ciągu roku średnia zaległość bankruta wzrosła z 33,3 tys. zł do 37,2 tys. zł.
  • We włoskim parlamencie trwają rozmowy na temat wprowadzenia prawa, które ograniczy handel w niedziele. To jeden z niewielu projektów, z którym niemal całkowicie zgadzają się członkowie tamtejszej koalicji rządzącej.
  • Duńczyk zużywa rocznie cztery torby foliowe. A Ty?
  • W ostatnim dniu kwietnia GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Ta w kwietniu wzrosła do 2,2 proc. w ujęciu rocznym (1,7 proc. w marcu).
  • Czwartego maja król Tajlandii Maha Vajiralongkorn oficjalnie wstąpił na tron. Jak podał Business Insider, uchodzi on za najbogatszego władcę na świecie. Jego majątek szacuje się na ponad 30 mld dolarów.
  • W ostatnich kwartałach systematycznie spadała liczba bankomatów w Polsce (gotówka jest wypierana przez karty płatnicze). W czwartym kwartale 2018 roku ich liczba zmniejszyła się o kolejne 102 urządzenia. Na koniec grudnia ubiegłego roku w Polsce było 22 885 bankomatów – poinformował NBP.
  • Mieszkaniec Mazowsza zarabia rocznie brutto 46 tys. zł. W województwie świętokrzyskim ta średnia to zaledwie 28 tys. zł.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki