czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos maj 2015

  • Polacy nie chcą pracować dłużej. Cofnięcie reformy emerytalnej popiera 59 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 27 proc. Wyrobionego zdania nie miało 14 proc. ankietowanych. Wielu uważa, że wiek emerytalny w Polsce powinien być zrównany do wieku emerytalnego europosłów (63 lata).

  • Niemcy nie chcą obecności Władimira Putina na szczycie G7, który odbędzie się w czerwcu w Bawarii. Powiedział o tym szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier.

  • Wartość toczących się spraw pomiędzy bankami a ich klientami szacuje się na kilka miliardów złotych. To drobiazg w porównaniu ze skalą strat, jakie banki mogą ponieść w postępowaniach prawnych o kredyty we frankach.

  • Rząd i gminy wypłacają coraz mniej zapomóg dla świeżo upieczonych rodziców. Powodami są demografia i oszczędności.

  • „The Economist” pisze, że na świecie jest prawie 5 tys. specjalnych strefach ekonomicznych. Niektóre mają sens, inne stają się białymi słoniami, gdy nie nadąża za nimi infrastruktura. Wszystkie powodują utratę części wpływów podatkowych i zaburzają wewnętrzne relacje w gospodarce, są też wykorzystywane do prania pieniędzy. Są zawsze gorsze niż reformy w całym kraju, znoszące bariery w handlu i zwiększające konkurencyjność.

  • Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec.

  • Mediana wynagrodzeń w bankowości wyniosła 5500 zł brutto miesięcznie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

  • Pięć milionów złotych – na taką kwotę wyceniono odszkodowanie, jakie warszawski ratusz będzie musiał zapłacić spadkobiercy działki, na której ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki