czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos luty 2020

 Ostatnio w mediach odnotować można wysyp celebryckich narzekań na wysokość ich emerytur. Nikt z narzekających nie wspomina jednak o tym, jakiej wysokości składki płacił przez całe swoje zawodowe życie.

 W Rzymie mają problem. Dług publiczny Włoch jest największy w Europie. Sięga już
135 proc. PKB. Ekonomiści przewidują, że to nie koniec i że będzie on rósł długoterminowo.

 „Forbes” przygotował specjalne zestawienie 25 największych amerykańskich darczyńców, którzy przekazali pieniądze na cele charytatywne i społeczne. W latach 2014-2018 z ich kont na rzecz organizacji non-profit trafiło 51,6 miliardów dolarów. Na czele filantropów znaleźli się: Buffett, Gates, Soros i Bloomberg.

 Aż do 191 państw świata mogą bez wizy wjeżdżać obywatele Japonii. Paszport tego kraju już trzeci rok z rzędu jest uznany za najlepszy na świecie. W opublikowanym w styczniu corocznym rankingu paszportów, przygotowanym przez firmę Henley & Partners, na drugim miejscu znalazł się paszport singapurski, który upoważnia do bezwizowego wjazdu do 190 krajów.

 Prawie siedemdziesięciu procentom Polaków zakaz handlu w niedziele w żadnym stopniu nie utrudnia codziennego życia, zaś prawie połowa nie widzi potrzeby powrotu do handlu w ten dzień – wynika z badania IBRIS.

 W światowych mediach pojawiła się informacja, że Bill Gates zamierza kupić za 644 mln dolarów superjacht z napędem wodorowym, który planuje wybudować holenderska stocznia. Okazało się jednak, że to nieprawda.

 Rzeszów, Kielce i Opole – to trzy miasta, w których wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest niższe od średniej w kraju. Jak podał tygodnik „Do Rzeczy”, różnica między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem wynosi ponad 300 zł, co stanowi nawet 1/3 najwyższej składki.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek