środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos luty 2018

  • W drugiej połowie stycznia WIG osiągnął najwyższy poziom w historii – 67 9333,05 pkt. WIG to indeks giełdowy obliczany od 16 kwietnia 1991 roku. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. Obecnie WIG obejmuje wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach.
  • Z sondy przeprowadzonej przez TVP wynika, że większość Polaków nie chce wejścia naszego kraju do strefy euro (aż 89 proc. głosujących). Brak akceptacji Polaków dla wejścia naszego kraju do strefy euro potwierdzają także sondaże przygotowywane przez ośrodki badania opinii publicznej, z których z reguły wynika, że około 70 proc. badanych jest przeciw przyjęciu wspólnej waluty.
  • Eksperci Ankiety Makroekonomicznej NBP oceniają, że w 2017 r. krajowa gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 proc.
  • Badania przeprowadzone na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Chorwacji pokazują, że niektóre produkty sprzedawane w tych państwach są nie tylko droższe, lecz także gorszej jakości niż ich odpowiedniki sprzedawane pod tą samą nazwą na Zachodzie.
  • Badania Edelman Trust Barometer wskazują, że prawie 50 proc. Polaków nie ma zaufania do instytucji bankowych. Podobnie wyglądają wyniki sondy Związku Banków Polskich. Ankieta Maison & Partners wypada jeszcze gorzej. Według niej tylko 44 proc. polskich respondentów czuje, że banki dbają o swoich klientów.
  • Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że odbiorcy, którzy zdecydują się na ogrzewanie elektryczne będą mogli skorzystać w nocy z tzw. taryfy antysmogowej i z niższej stawki za energię nawet o ponad 65 proc.
  • W poszukiwaniu oszczędności. Ponad 4 mln zł wydaliśmy z naszych kieszeni na podniebne podróże posłów w 2017 roku. W pierwszej trójce reprezentanci PO: Bartosz Arłukowicz, Marta Globik oraz Borys Budka. Tuż za nimi członek PiS Wiesław Janczyk. Koszty przelotów tylko tej czwórki wyniosły ponad 330 tys. zł.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki