środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos luty 2014

  • Warszawski parkiet wciąż imponuje liczbą i wartością debiutów. Chociaż bywały lepsze lata, ostatni rok zamknął się kwotą ponad 5,1 mld zł, za którą sprzedano akcje w 23 debiutach. Najwięcej na debiucie zarobili ci, którzy kupili akcje PKP Cargo i Newagu (odpowiednio 19,4 i 22,1 proc.).

  • Opartą na składnikach naturalnych substancję, skuteczniejszą od tej podawanej chorym podczas chemioterapii, opatentował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

  • Wartość majątku 85 najbogatszych osób na świecie odpowiada wartości majątku posiadanego przez 3,5 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie – wynika z raportu Oxfarm. W ostatnim roku 210 osób dołączyło do grona miliarderów, powiększając ich ogólną liczbę do 1426 osób. Ich wspólny majątek jest wart 5,4 biliona dolarów. Majątek najbogatszego 1 procentu ludzi odpowiada 110 bilionom dolarów. To aż 65 razy więcej niż majątek najbiedniejszej połowy ludności świata.

  • Od kilku tygodni w Polsce trwa burza w sprawie unijnych regulacji dotyczących wędzonych wędlin. Przepisy, które wejdą w życie 1 września, budzą niepokój producentów wędzonek. Boją się oni, że nie będą mogli wędzić wędlin w tradycyjny sposób.

  • W ubiegłym roku policja wszczęła ponad 82 tysiące spraw dotyczących przestępczości gospodarczej. To o 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Najczęściej popełniane przestępstwa to wyłudzenia kredytów, oszustwa podatkowe czy ukrywanie majątku przed wierzycielami. Aby z nimi walczyć, Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza dokonać dużej nowelizacji części ogólnej i szczególnej kodeksu karnego.

  • Policja i księżą mówią już o pladze kradzieży w warszawskich świątyniach. Ostatnio łupem złodziei padł 10-kilogramowy kandelabr z kościoła św. Jacka. Księża i policja przyznają, że problem jest poważny.

  • Najlepiej płatne branże w Polsce to IT, telekomunikacja i bankowość, a wśród województw na czele finansowej klasyfikacji uplasowały się mazowieckie, dolnośląskie i pomorskie. W 2013 roku mediana całkowitego wynagrodzenia brutto wyniosła 4050 zł – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki