sobota, 3 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos listopad 2021

  • W ostatnim tygodniu października – po wprowadzeniu do obrotu pierwszego opartego na kontraktach terminowych bitcoinowego funduszu ProShares Bitcoin Strategy ETF – rynek kryptowalut odnotował kolejne rekordy. Obroty pierwszego dnia osiągnęły prawie miliard dolarów.
  • PLL LOT złożyły do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko firmie Boeing; LOT domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł. Sprawa jest związana z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia.
  • Wydawałoby się, że zaprzestanie przesuwania wskazówek zegarków dwa razy w roku jest sprawą łatwą. Niestety, urzędnicza rzeczywistość w Unii Europejskiej przeczy temu od lat. Po rezolucji PE z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu. I co? I nic. Fachowcy konsultują, spotykają się, zasięgają opinii… Koszt ich działań nie został ujawniony.
  • Od 1 stycznia 2022 wzrośnie o 5 proc. minimalna stawka podatku na papierosy. Wzrośnie też o 100 proc. stawka kwotowa na tytoń do podgrzewania.
  • Jak podał „Deutsche Welle”, sytuacja zakładów Opla jest coraz gorsza. Cztery lata temu markę przejął francuski koncern PSA. Od tego momentu działalność Opla jest coraz bardziej ograniczana.
  • Jak podało BBC, Tesla przekroczyła pod koniec października wartość rynkową biliona dolarów, co czyni ją piątą firmą, która osiągnęła tę granicę. Tesla od jakiegoś czasu jest najwyżej wycenianym producentem samochodów na świecie, choć marki takie jak Ford czy GM produkują więcej samochodów.
  • Od 15 do 25 proc. w ciągu najbliższego roku podrożeją samochody osobowe – wynika z raportu Motobarometr 2021.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki