piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos listopad 2020

 Pod Augsburgiem w Niemczech zamknięta została największa w Europie fabryka komputerów. Należący do Fujitsu zakład produkował dziennie do 12 tys. komputerów, 1 tys. serwerów i macierzy oraz 8 tys. płyt głównych do komputerów stacjonarnych i serwerów. Zamknięcie zakładu nie jest związane z pandemią koronowirusa.

 Na półmetku tego roku dług publiczny krajów Unii Europejskiej sięgnął 11,86 bilionów euro – poinformował Eurostat. To o prawie 800 mld euro więcej niż na koniec marca bieżącego roku. Relacja długu publicznego do PKB w ciągu kwartału podniosła się z 79,4 proc. do 87,8 proc., a więc aż o 8,4 p.p. Największy przyrost zadłużenia względem PKB odnotowano na południu Europy. W przypadku Cypru wskaźnik ten podniósł się o 17,1 p.p., we Francji o 12,8 p.p., we Włoszech o 11,8 p.p. W Polsce wzrósł o 7,2 p.p.

 W Niemczech gwałtownie wzrosła sprzedaż artykułów higienicznych. W ubiegłym miesiącu (w porównaniu do końca ubiegłego roku) tylko sprzedaż papieru toaletowego wzrosła o prawie 90 proc., a mydła o ponad 60 proc.

 Canal+ Polska, dostawca płatnej telewizji, planuje debiut na GPW. To kolejna po Allegro znana szerokiej publiczności marka, która zmierza na warszawską giełdę.

 Jak wynika z raportu Why Invest in Poland, w obecnych trudnych czasach Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów. Polska w ciągu ostatnich 20 lat przyciągnęła inwestycje o wartości około 196 mld USD. Tylko w 2018 roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniosła 15,3 mld USD, co stanowiło 7 proc. wszystkich inwestycji w Europie.

 Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical, to najszybciej bogacący się Polak. Zajmuje się produkcją jednorazowych rękawiczek. Właśnie trafił na globalną listę miliarderów „Forbesa”.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki