wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos listopad 2017

  • Jak podał „Forbes”, opublikowany przez Webroot Software raport Quaterly Threat Trends zawiera alarmujące informacje dotyczące bezpieczeństwa przedsiębiorstw i organizacji. Zdaniem autorów opracowania, każdego miesiąca powstaje aż 1,4 miliona nowych serwisów phishingowych. W Polsce najbardziej aktualnym przykładem phishingu jest atak zakładający podszycie się pod oficjalny serwis internetowy mBanku.
  • Wyłudzenia VAT to największa finansowa patologia III RP. Prowadzone przez zespół trzech prokuratorów oraz funkcjonariuszy CBA i ABW śledztwo ma najwyższy priorytet. Badana jest teza, czy rząd PO-PSL przyzwalał na działanie oszustów VAT, którzy w kilka lat wyłudzili z budżetu co najmniej 232 mld zł. Jak podała „Rzeczpospolita”, na celowniku są politycy i wysocy urzędnicy – od ministrów, przez sędziów po prokuratorów. Prof. Witold Modzelewski w raporcie z czerwca 2014 r. informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatku VAT, ale ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nazwał opracowanie tendencyjnym.
  • Obraz „Zbawiciel świata” to jedyna praca Leonarda da Vinci znajdująca się w prywatnych rękach. Należący do rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybołowlewa obraz 15 listopada ma zostać wystawiony na sprzedaż przez Dom Aukcyjny Christie’s. Wartość obrazu wyceniono na 100 mln USD. Sprzedano go za 450 mln.
  • Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla „Financial Times” powiedział, że mamy do czynienia z widmem kolejnego kryzysu finansowego. Odpowiedzialne za niego miałyby być banki centralne (jak np. EBC czy FED), które wpuszczają na rynek biliony dolarów, co grozi powstaniem kolejnych baniek finansowych. Do tego dochodzi kwestia wciąż rosnącego globalnego zadłużenia.
  • Deweloperzy twierdzą, że ceny mieszkań będą nadal rosły. Niezależni analitycy rynku przestrzegają natomiast przed kolejną bańką na rynku nieruchomości. Fiesta nie trwa wiecznie.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki