sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos listopad 2016

  • Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców. Opłaty pozostaną takie jak w 2016 roku. To informacja ze szczytów naszej władzy.

  • Na szczytach władzy pojawiły się natomiast informacje o podwyżce podatków dla drobnych przedsiębiorców (m.in. likwidacja podatku liniowego). Do chwili oddawania do druku tego numeru „Gminy Polskiej” nikt jej nie zdementował.

  • Resort finansów przygotowuje nową ustawę, a w niej zapisy o reklamie wizerunkowej produktów finansowych. Zniknąć ma m.in. drobny druczek z bankowych zachęt dla naiwnych.

  • Sieć polskich barów „Mamuśka” w Wielkiej Brytanii ma przed sobą niezłą przyszłość. Tak w każdym razie twierdzą komentatorzy ekonomiczni w Londynie (i nie tylko). Brexit nie zagrozi pierogom i kaszy gryczanej.

  • Rząd chce walczyć z mafią paliwową, kontrolując transporty paliw za pomocą GPS. Obecnie przestępcy zarabiają, zgłaszając eksport paliwa, które w rzeczywistości nie opuszcza Polski, tylko jest sprzedawane w kraju. Przestępcy zarabiają m.in. na podatku VAT. Dlaczego dotychczas nikt skutecznie tym się nie zajął, chociaż proceder trwa od wielu, wielu lat? Czyżby wspólny biznes prawodawców z paliwowymi bossami?

  • Koncern Nord Stream 2, nie czekając na zgodę UE ani na brak oficjalnych zezwoleń, rozpoczyna budowę kolejnych dwóch nitek niemiecko-rosyjskiego gazociągu.

  • Należące do koncernu Naspers serwisy Allegro i Ceneo zostały sprzedane za 12 mld złotych (3,25 mld dolarów). Nowym właścicielem serwisów jest grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. To największa transakcja na rynku internetowym w Polsce.

  • Projekt wspólnej waluty w obecnej formie jest „nie do utrzymania i nieskuteczny” – ocenił były główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Otmar Issing. Jak wskazał, problemem jest to, że jest to projekt polityczny, a nie ekonomiczny. Oczywiście niektórzy mają inne zdanie.

  • Mięso z uboju zwierząt zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) ma być wykorzystane do produkcji konserw. Smacznego.

 

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek