poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos listopad 2013

  • Dyrektywa tytoniowa UE zakłada wprowadzenie systemu, który będzie śledził każdą paczkę papierosów od momentu produkcji aż do chwili, w której znajdzie się w sklepie. Spowoduje to obowiązek umieszczania na paczkach identyfikatorów, które umożliwią ustalenie daty produkcji, numeru faktury i zamówienia oraz dowodów płatności wszystkich firm, które produkt nabyły w drodze z fabryki do sklepu. Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu unijny projekt oceniają krótko: Kosztowny absurd.
  • Polacy po wakacjach (dokładniej we wrześniu) wycofali z banków 735 mln zł. Skurczyło się także saldo depozytów w placówkach SKOK.
  • Nawet 7 tys. zł może zarobić na fałszowaniu mięsa oszust, jeśli sprzeda tonę mielonej koniny jako tonę mielonej wołowiny.
  • I jest sukces! Bank Światowy opublikował pod koniec października najnowszy raport na temat przedsiębiorczości. Wynika z niego, że ze 189 badanych państw świata to Ukraina w ciągu roku najbardziej poprawiła warunki do prowadzenia biznesu. Co tam jednak Ukraina! O dziesięć miejsc awansowała Polska. Tym samym stała się liderem w Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną dotychczas za „gospodarczego tygrysa” Słowację.
  • Agencja AFP poinformowała, że w liściach eukaliptusów rosnących w niektórych rejonach Australii odkryto samorodki złota. Naukowcy sprawę niezwykłego znaleziska wyjaśnili. Okazuje się, że eukaliptus zachowuje się jak pompa hydrauliczna. Jego głęboko sięgające korzenie zasysają wodę zawierającą złoto. A ponieważ złoto prawdopodobnie jest toksyczne dla rośliny, trafia ono do liści i gałęzi, przez które może zostać wydalone. Czy po tej informacji eukaliptusom uda się przetrwać? Czy szykuje się kolejna gorączka złota?
  • Miasto Wrocław zapłaci 18 mln zł Zygmuntowi Solorzowi za popularną „dziurę” przy stadionie wybudowanym na organizowane w ubiegłym roku Euro 2012. Tak zadecydowała większość wrocławskich radnych. Komentarz chyba zbyteczny.
  • Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uważa, że dziedziczenie pieniędzy jest zaprzeczeniem istoty systemu ubezpieczeń społecznych i proponuje, by rząd zrezygnował z koncepcji dziedziczenia po przejściu na emeryturę.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki