wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos lipiec 2021

  • 82-letnia Wally Funk, pionierka kosmonautyki w USA, poleci 20 lipca w kosmos z amerykańskim miliarderem Jeffem Bezosem – poinformowała jego firma Blue Origin. Wally Funk będzie najstarszą osobą, która kiedykolwiek przebywała w kosmosie. W podróż uda się też brat Bezosa oraz zwycięzca czerwcowej aukcji, który za 28 mln USD kupił bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny.
  • Tylko w maju Polacy wycofali z banków ponad 6 mld złotych.
  • Prawie jeden na sześciu Francuzów ma problem z otyłością – wynika z badania koncernu Roche.
  • Polscy parlamentarzyści zarabiają średnio 1,4 tys. zł więcej, niż wynosi najczęściej podawana kwota – wynika z kontroli NIK. Wszystko za sprawą dodatków, m.in. za prace w komisjach oraz odpraw poselskich.
  • W ubóstwie skrajnym (tj. na poziomie minimum egzystencji) żyło w Polsce 5,2 proc. osób w 2020 roku wobec 4,2 proc. w roku 2019 – wynika z danych GUS.
  • Po ukończeniu 63. roku życia posłom Parlamentu Europejskiego przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 proc. wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń pokrywany jest z budżetu UE, czyli z podatków Europejczyków. „Europejska emerytura” nie wstrzymuje emerytur krajowych.
  • S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2021 rok – z 3,4 proc. do 4,5 proc. Prognoza na 2022 rok również została podwyższona – z 4,4 proc. do 5,4 proc.
  • Dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na sprzedaż stworzony na początku lat dziewięćdziesiątych kod źródłowy sieci WWW. Nabywca cyfrowego tokenu NFT zapłacił 5,4 mln dolarów.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki