piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos lipiec 2019

  • Berliński Senat zdecydował, że przez pięć lat ceny czynszów w stołecznych mieszkaniach nie mogą wzrastać. Wyjątkiem jest nowe budownictwo. Ograniczenia będą dotyczyć około 1,5 mln berlińskich mieszkań i 2 mln berlińczyków.
  • Dobrze to nie wygląda. Common Identity Repository (CIR), czyli Wspólne Repozytorium Tożsamości, ma zawierać dane około 350 milionów ludzi. Do centralnej bazy trafią nie tylko dane osobowe, lecz również odciski palców, a nawet zdjęcia biometryczne. Parlament Europejski przegłosował to rozwiązanie pod koniec kwietnia 2019 roku. Sprawę skierowano do dalszych prac legislacyjnych.
  • Deweloperzy w maju 2019 r. oddali do użytku 9684 mieszkania, co oznacza – w porównaniu do ubiegłego roku – wzrost o 42,3 procent.
  • W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. mężczyzn – o 2,3 tys. więcej niż rok temu. Z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego można skorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka.
  • Mimo usilnych starań (m.in. Polski) Komisja Europejska nie chce zgodzić się na radykalne obniżenie kwot połowowych dorsza w Morzu Bałtyckim. Specjaliści alarmują w sprawie fatalnej struktury ilościowej i jakościowej tego gatunku.
  • Putin zarządził, że od 8 lipca rosyjskie linie lotnicze nie będą przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży – sprzedawać wycieczek do tego kraju.
  • Najlepiej zarabiającym sportowcem według magazynu „Forbes” jest argentyński piłkarz Lionel Messi. W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy zarobił 127 milionów dolarów.
  • Z sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że Polacy chcieliby obniżki VAT i wyższych progów podatkowych.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki