wtorek, 5 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos lipiec 2018

 Dzięki wprowadzeniu pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego zmalało omijanie opodatkowania w branży paliwowej. Takie wnioski zawarte są w raporcie firmy PwC, sporządzonym na zlecenie Global Compact Network Poland. Szara strefa w Polsce zmniejszyła się do rozmiarów obserwowanych w innych krajach Europy, a wpływy podatkowe w branży paliwowej wzrosły o ponad 15 proc.

 Rząd planuje wzrost płacy minimalnej o 150 zł. Gdyby ta propozycja weszła w życie, to – jak podaje „DGP” – od 1 stycznia przyszłego roku minimalna stawka godzinowa wzrosłaby do 14,70 zł, a najmniejsza możliwa pensja do 2250 zł.

 Na forum Parlamentu Europejskiego europosłowie: Buzek, Grzyb, Kalinowski, Lewandowski, Łukacijewska, Olbrycht, Pitera, Szejnfeld, Siekierski, Zwiefka, Gierek, Geringer de Oedenberg, Liberadzki, Łybacka i Zemke zagłosowali za niekorzystnymi dla polskich firm przepisami dotyczącymi pracowników delegowanych.

 Bokser i dwóch piłkarzy – tak wygląda tegoroczne podium rankingu najlepiej zarabiających sportowców przedstawione przez „Forbesa”. Na czele Floyd Mayweather (285 mln dolarów), a za nim Lionel Messi (111 mln dolarów) i Cristiano Ronaldo (108 mln dolarów).

 Długi gapowiczów przekraczają w Polsce 22 mln złotych (dane BIG InfoMonitor).

 Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A”. Agencja podwyższyła też prognozę wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 4,4 proc. z szacowanych w marcu 3,9 proc.

 Piłkarskie Mistrzostwa Świata to nie tylko sportowe emocje. W tegorocznym turnieju pula nagród przyznawanych przez FIFA uczestniczącym zespołom wyniesie 400 mln dolarów. Zdobywca Pucharu Świata dostanie 38 mln dolarów – wynika z wyliczeń Nano Interactive, podanych przez „Rzeczpospolitą”.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek