niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos lipiec 2015

 

￿ W pierwszym kwartale tego roku w całej UE godzinowe koszty pracy wzrosły o 2,5 proc. – poinformował Eurostat. Przeciętna godzina pracy w UE kosztuje około 24,6 euro (102,5 zł), z czego 14 euro (58 zł) trafia na konto pracownika. W Polsce godzina pracy należy do najtańszych w UE – kosztuje tylko 8,4 euro (35 zł), z czego do pracownika trafia 5,4 euro (21 zł).

 Prawie połowa Polaków w tym roku nie planuje wakacyjnego wyjazdu. Powodem są głównie koszty. Przeciętna rodzina z dziećmi planuje wydać na urlop 2,8 tys. zł.

 Zadowalająca sytuacja gospodarcza oraz dobra koniunktura na rynku papierów wartościowych sprawiły, że w minionym roku na świecie przybyło kolejne 920 000 nowych milionerów. Tym samym liczba najmożniejszych naszego globu (High Net Worth Individuals – HNWI) podskoczyła do 14,6 milionów, a wartość ich fortun osiągnęła poziom 56,4 bilionów dolarów. To niektóre z wniosków płynących z najświeższego Światowego Raportu Zamożności 2015 opublikowanego przez Capgemini oraz RBC Wealth.

 W celu osiągnięcia niemieckiego poziomu życia, przez następne 20-30 lat Polska potrzebuje rozwijać się dwa razy szybciej niż obecnie.

 Składki ZUS-owskie, składka zdrowotna i zaliczka na PIT stanowią blisko 30 proc. pensji brutto pracownika na etacie. Na przykład z 4123 zł, wpisanych do umowy o pracę, pracownik otrzymuje na konto niecałe 3000 zł. Pracodawca z kolei za umowę o pracę podpisaną na tę samą kwotę brutto zapłaci co miesiąc prawie 5000 zł.

 Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 4002,16 zł i było o 3,2 proc. wyższe niż przed rokiem – poinformował GUS.

 Przedsiębiorcy coraz odważniej umieszczają oznaczenie „Made in Poland” na etykiecie. Najwyraźniej świat postrzega nas już lepiej.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki