niedziela, 16 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos kwiecień 2021

 Niemiecki Allianz przejmuje polską część brytyjskiej Avivy (kiedyś Commercial Union). W transakcji biznes Avivy w naszym kraju został wyceniony na 2,7 mld euro, czyli około 12,5 mld zł. To znacznie więcej niż spekulowano przy okazji rozważania możliwości sprzedaży ubezpieczyciela.

 Czas pandemii to wzrost cyberprzestępczości. Powstały np. sklepy internetowe, które oferują dostęp do produktów, na które jest duży popyt w dobie pandemii, takich jak maseczki czy zestawy do przeprowadzania testów na Covid-19. Jak podaje „Computerworld”, tylko w Wielkiej Brytanii udało się już zamknąć 2 tys. fałszywych stron www, numerów telefonów i adresów e-mail, a także doprowadzić do 156 aresztowań.

 W ostatnich miesiącach odnotowano także duży wzrost e-maili phishingowych, które dotyczą szczepionek na Covid-19. Jak podaje National Fraud Intelligence Bureau w Londynie, hakerzy zgarnęli już 34,5 mln funtów i wszystko pochodzi z oszustw związanych z koronawirusem. To ok. 184 mln zł.

 Zarząd kontrolowanej pośrednio przez Grzegorz Hajdarowicza spółki KCI rozważa możliwość sprzedaży Gremi Media – wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Przed laty przejęcie „Rz” było polityczno-biznesowym działaniem rządu PO.

 Elon Musk sprzedaje kolejne swoje posiadłości. Uzyskane pieniądze inwestuje w plan podboju i kolonizacji Marsa. Majątek Muska jest szacowany na ponad 200 mld dolarów.

 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła pierwsze miejsce wśród europejskich giełd pod względem dynamiki wzrostu obrotów akcjami w 2020 roku. Obroty sesyjne na Głównym Rynku GPW wzrosły w 2020 roku o ponad 50 proc., a handel akcjami na rynku NewConnect zwiększył się przeszło dziewięciokrotnie.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki