czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos kwiecień 2019

  • W marcu agenci CBA zatrzymali 11 osób, które zarządzały czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi W Investments. Prokuratura zarzuca im wyłudzenie od dwóch tysięcy osób łącznie 600 mln zł.
  • GUS poinformował, że w 2018 r. zmarła rekordowa liczba Polaków – 414 tysięcy. W tym samym czasie urodziło się 388 tys. dzieci. Eksperci zakładali, że tak duża liczba zgonów zostanie odnotowana w naszym kraju za pięć lat. W sumie w ubiegłym roku ludność Polski zmniejszyła się w stosunku do roku 2017 o 26 tys. osób. Istnieje konieczność zintensyfikowania działań prorodzinnych.
  • Hiszpański Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Wyższego Sądu regionu Kastylia i Leon, zakazującego organizowania Toro de la Vega, jednego z najstarszych festynów z udziałem byków.
  • Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła perspektywę ratingową dla Kielc ze stabilnej na negatywną. – Sytuacja finansowa miasta nie należy do dobrych – przyznał prezydent stolicy regionu świętokrzyskiego Bogdan Wenta.
  • Przyjęto nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu karnego. Od tej pory za „kręcenie liczników” przewidywana jest kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.
  • Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy, z której wynika, że ogłoszenia o pracy miałyby zawierać informację o wysokości proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto (chodzi o konkretną stawkę lub widełki). Jak podała „Gazeta Prawna”, brak informacji o wysokości pensji lub zatrudnienie za wynagrodzeniem ostatecznie niższym od tego zaproponowanego w ogłoszeniu będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.
  • Jak podał serwis money.pl, Lidl w Niemczech podniósł płacę minimalną do poziomu 12,5 euro brutto za godzinę. W przeliczeniu daje to około 54 zł za godzinę pracy. A jak jest w Polsce? Sieć od marca również podniosła minimalne płace – do 3100 zł brutto miesięcznie.

Do rynkowego garnka zaglądał:
Tomasz Miarecki