czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos kwiecień 2018

 Komisja Europejska zarzuciła Belgii, Cyprowi, Węgrom, Irlandii, Luksemburgowi, Malcie i Holandii pozwalanie na tzw. agresywne planowanie podatkowe. Polega ono na unikaniu przez firmy płacenia podatków w kraju, w którym działają, co stawia w gorszej sytuacji firmy, które płacą podatki w kraju, w którym działają.

 No i mamy nowy rekord – 356 metrów wysokości ma najwyższy hotel świata. Nazywa się Gevora, a otwarty został niedawno w Dubaju. Na gości czeka 528 pokoi na 75 piętrach.

 Pomimo większej liczby zgonów niż narodzin liczba mieszkańców Niemiec powiększyła się przez ostatnie trzy lata o 2 miliony. Wzrost liczby ludności to efekt napływu do Niemiec imigrantów.

 Pranie brudnych pieniędzy, działanie grupy przestępczej i wystawianie fałszywych faktur. To tylko część „dokonań”, jakie wydarzyły się w latach rządów PO-PSL w Polskiej Żegludze Morskiej. Obecnie bada je Prokuratura Krajowa. Z przedsiębiorstwa zniknęło co najmniej 300 mln euro, a jeden z największych światowych armatorów został doprowadzony do bankructwa. Prowadzone śledztwo pokazuje, że wiele dokumentów poznikało, zostały zniszczone.

 W Toskanii wystawiony został na sprzedaż dom, który należał do Michała Anioła. Cena wywoławcza to 7,5 mln euro.

 Z szacunkowych danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w styczniu 2018 r. VAT na fikcyjnych fakturach mógł opiewać na około 100 mln zł. W 2016 r. było to ponad 20 mld zł. Jak pisze „Puls Biznesu”, dokonując prostego porównania, możemy dojść do wniosku, że jeżeli w całym roku podatek VAT zawarty w fikcyjnych fakturach wyniesie około 1,2 mld zł, to byłoby to tylko około 10 proc. w porównaniu z rokiem 2016.

 Polacy w wieku 18-25 lat mają 535 mln zł długu. Na liście dłużników prowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów jest 152 tys. takich osób. W ciągu ostatniego roku zadłużenie młodych Polaków wzrosło o 62 proc., a średnia zaległość młodej osoby przekracza 3,5 tys. zł.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki