poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos kwiecień 2015

• Na wielkanocne święta statystyczna polska rodzina wydała 363 złote. Wielkanocne wydatki nie uległy w tym roku większej zmianie – 56 proc. Polaków wydało na nie tyle samo, ile przed rokiem.

• Elon Musk, wizjoner produkujący elektryczne auta i technologie kosmiczne, dołączył do genialnego fizyka Stephena Hawkinga i przestrzega przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji, która może skierować swoją siłę przeciwko ludziom.

• W 2014 roku w Polsce sprzedano 3,1 mln komputerów – w porównaniu do roku poprzedniego jest to więcej o 300 tys. (w 2013 roku sprzedano 2,8 mln). Według Damiana Godosa, analityka IDC Polska, poprawa sprzedaży komputerów PC to nie tylko efekt lepszej infrastruktury, ale też decyzji Microsoftu o wycofaniu się ze wspierania systemu Windows XP. Brak wsparcia dla tego systemu sprawił, że firmy wymieniły komputery na nowe.

• W kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów ukraińskim Doniecku wprowadzono do obiegu ruble.

• Chris Urmson, który w internetowym koncernie Google’a kieruje projektem motoryzacyjnym, powiedział ostatnio, że Google chce wprowadzić autonomiczne (poruszające się bez udziału kierowcy) pojazdy na drogi. Ma to nastąpić w najbliższych pięciu latach.

• Inwestycje na Ukrainie to – obok utrzymania sankcji wobec Rosji – jedyny sposób na pokrzyżowanie planów Władimira Putina wobec sąsiada Rosji, ocenił inwestor i filantrop George Soros. Według George’a Sorosa, który obiecał zainwestowanie na Ukrainie 1 mld euro, najlepsze okazje oferują ukraińskie projekty infrastrukturalne oraz sektor rolny.

• W wieku 91 lat zmarł Lee Kuan Yew, pierwszy premier Singapuru, który przeprowadził transformację kraju ze świata trzeciego do pierwszego, czyniąc go finansową stolicą Azji i jednym z najbogatszych krajów na świecie.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki