poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos – kwiecień 2014

  • Ponad miliard złotych mógłby zaoszczędzić budżet państwa, gdyby wprowadzono całkowicie elektroniczny pobór opłat na autostradach.

  • Polska ma dziś zgromadzone około 316 mld zł rezerw walutowych. Zdaniem NIK bank centralny nie powinien już zwiększać poziomu rezerw walutowych państwa, bo ich utrzymywanie jest bardzo kosztowne.

  • Wina i sery znajdują się w czołówce najchętniej podrabianych włoskich artykułów żywnościowych, które – choć produkowane w najdalszych zakątkach świata – sprzedawane są jako pochodzące z Italii. W rankingu tym wysokie miejsce zajmują też ocet balsamiczny i oliwa z oliwek.

  • Pod koniec ubiegłego miesiąca w Bazylei zaprezentowany został zegarek będący dziełem londyńskich złotników z firmy Graff Diamonds. To cacko, które nazwano Halucynacją, uznane zostało za najdroższy czasomierz na świecie. Wykonano go z mozaiki kolorowych diamentów, a jego wartość sięga 33 mln funtów (około 50 mln dolarów). Niestety, ze względu na liczbę zdobień, Halucynacja nie nadaje się do noszenia.

  • Whisky jest trunkiem, którego sprzedaż rośnie u nas najszybciej. Ten trend chcą wykorzystać jej najwięksi producenci. Polska jest dziś trzecim, po Francji i Hiszpanii, największym rynkiem marki Ballantine’s na świecie. Warto jednak zaznaczyć, że Polacy kupują głównie whisky mieszaną (ang. blended whisky), której znakomita większość – bez deklaracji wieku – nie jest trunkiem skierowanym do koneserów. Jej picie służy raczej zabawie niż degustacji.

  • W pierwszym kwartale tego roku spadła w Polsce liczba upadłości wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i budowlanych, a wzrosła wśród handlowców.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki