czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos grudzień 2020

  •  W dniach obowiązywania godzin dla seniorów obroty małych sklepów były średnio o 24 proc. niższe niż godzinę później, kiedy zakupy mogli robić już wszyscy klienci – wynika z danych agencji CMR.
  •  Jak podała „Rzeczpospolita”, pomimo gwałtownego wzrostu liczby zgonów wyceniana na ok. 2,5 mld zł branża funeralna nie przewiduje w 2020 r. wzrostu przychodów i mówi o spadku rentowności. Powodem są wyższe koszty działalności wynikające m.in. z rygorów sanitarnych.
  •  Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie po raz drugi organizuje Aukcję Adopcji Skarbów z kolekcji muzeum. Symboliczna adopcja to objęcie imiennym patronatem przez osobę prywatną, firmę bądź instytucję jednego z 23 wybranych dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji muzeum. Oczywiście przekłada się to na realną finansową pomoc dla warszawskiej instytucji.
  •  W ciągu ostatniej dekady z pracą w bankach pożegnało się 30 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniego roku zatrudnienie w branży spadło o 7,7 tys. etatów – wynika z danych zebranych przez Bankier.pl.
  •  Według czwartej edycji badania Deloitte z zakresu bankowości cyfrowej, które w tym roku objęło 318 banków z 39 krajów, pod względem dostępnych funkcjonalności online polskie banki plasują się powyżej globalnej średniej.
  •  Jak podał GUS, z firm powstałych w 2019 roku pierwszy rok działalności przetrwało 69,3 proc. Rok wcześniej wskaźnik przeżycia pierwszego roku wyniósł 67,6 proc.
  •  Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w największych miastach kraju średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła w trzecim kwartale 8744 zł i wzrosła aż o 9,1 proc. rok do roku.

Do rynkowego garnka zaglądał
Damian Bukowiecki