piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos grudzień 2018

 Wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch ujawniła informacje dotyczące luki VAT. Jej zdaniem luka była wielkości rocznego budżetu państwa i wynieść mogła około 250 mld zł. Warto wiedzieć, że problem z VAT miały i mają też inne państwa UE. Niedoskonałość przepisów to znakomita okazja dla złodziei.
 CBA zatrzymało szefa KNF Marka Ch. Kilkanaście dni później został aresztowany. Według taśm dostarczonych przez Leszka Czarneckiego, były szef KNF zaoferował przychylność dla mających poważne problemy banków Czarneckiego (Getin Noble Bank, Idea Bank) w zamian za około 40 mln złotych. Nie jest na razie jasne, dlaczego taśmy z nagraniami podejrzanej rozmowy zostały dostarczone do prokuratury dopiero po ośmiu miesiącach od czasu korupcyjnej propozycji.
 Carlos Ghosn, były szef sojuszu motoryzacyjnego Renault-Nissan-Mitsubishi, został aresztowany pod zarzutem oszustw finansowych. Zaprzeczył, by dopuszczał się jakichkolwiek nadużyć.
 PKO Bank Polski jest jednym z najodporniejszych na negatywne scenariusze ekonomiczne banków w Europie. Testy warunków skrajnych przeprowadził Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
 W Domu Aukcyjnym DESA Unicum za pracę „M 39” Wojciecha Fangora, mistrza op-artu, zapłacono 4,72 mln złotych. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce.
 Polska zanotowała jeden z najniższych poziomów wydatków na służbę zdrowia – 700 euro na mieszkańca w 2016 roku. To daje naszemu krajowi trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej. Na czele Luxemburg (5600 euro), Szwecja (5100 euro) i Dania (5000 euro).
 W tym roku tytuł Lidera Biznesu miesięcznika „Forbes” zdobyli Tomasz Biernacki i Szymon Piduch, twórcy sieci marketów Dino. Na podium jeszcze eobuwie.pl i CD Projekt.
Do rynkowego garnka zaglądał
Tomasz Miarecki