środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos grudzień 2017

  • Szef liberałów w PE Guy Verhofstadt jest powiązany z „Paradise Papers”, czyli ujawnionymi niedawno dokumentami z rajów podatkowych – podał portal Politico Europe. Belgijska firma Exmar, w której władzach zasiadał polityk, miała spółkę offshore na Bermudach.
  • Z sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie serwisu rp.pl wynika, że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki. Sprzeciw wobec tej inicjatywy wyraziło aż 76,1 proc. respondentów.
  • Duże rosyjskie przedsiębiorstwa, zarówno prywatne, jak i państwowe, powinny być gotowe do szybkiego przestawienia produkcji na wojenne tory – oświadczył pod koniec listopada na spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiej zbrojeniówki Władimir Putin.
  • 200 mln zł – taką kwotę na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej zdecydował się przeznaczyć minister rozwoju. Dzięki specjalnemu projektowi przedsiębiorcy mogą pożyczyć od wybranych instytucji finansujących nawet do 500 tys. zł na warunkach lepszych niż te, jakie oferują banki komercyjne, i dzięki temu rozwinąć swój biznes.
  • Połowa pracowników w Polsce zarabia maksymalnie 2,5 tys. zł na rękę – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Natomiast najczęstszym miesięcznym wynagrodzeniem jest 1511 złotych netto. Zielona wyspa (ogłoszona przez Tuska) ciągle nie może się zazielenić?
  • Całkowity zakaz wykorzystywania w celach komercyjnych wizerunku Dawida dłuta Michała Anioła we Włoszech i w Europie wydał sąd we Florencji.
  • Najlepszy ser świata to produkowany w Kornwalii Cornish Kern. Tak zadecydowało jury prestiżowego konkursu World Cheese Awards w Londynie, który twórcy nazywają największym tego typu konkursem na świecie. Jury oceniło aż 3 tys. serów z całego świata.
  • Według sondażu CBOS politykom na szczeblu centralnym ufa zaledwie 20 proc. obywateli. A władzom lokalnym – 64 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek