wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos grudzień 2014

• Grenoble będzie pierwszym miastem w Europie, w którym obowiązywał będzie całkowity zakaz reklamy na ulicy. Władze poinformowały, że reklamy zostaną zastąpione przez zieleń i tablice ogłoszeń dla lokalnej społeczności.

• Miliarder Barry Diller wspólnie z żoną, słynną projektantką mody, Diane von Furstenberg pomogą władzom Nowego Jorku w budowie publicznego parku, który ma być zlokalizowany przy Hudson River po zachodniej stronie Manhattanu. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 130 mln dolarów.

• Z raportu Transparency International dotyczącego korupcji wynika, że Polska poprawiła nieco swoją pozycję. Zajęliśmy 35. miejsce, ex aequo z Tajwanem. Najmniejsza korupcja panuje w Danii i Nowej Zelandii.

• Cena srebra wynosząca dziś na świecie średnio 15 USD za uncję osiągnęła najniższy poziom od pięciu lat. Złoto jest tańsze o 32 proc., a ceny diamentów spadły o 35 proc. w porównaniu z 2011 rokiem.

• Pomnik w kształcie iPhone’a, upamiętniający Steve’a Jobsa, założyciela i zmarłego w 2011 roku prezesa Apple’a, został wystawiony na sprzedaż za 5 mln rubli (330 tys. zł). Pomnik stał na terenie politechniki w Petersburgu.

• Hillary Clinton, była sekretarz stanu USA i żona byłego prezydenta USA Billa Clintona, bierze 300 tys. dolarów za wystąpienie na uniwersytecie.

• Na samym brytyjskim rynku sprzedano już w tym roku ponad milion winylowych płyt – informuje telewizja BBC. To najwyższa sprzedaż takich płyt od osiemnastu lat.

• Pod koniec listopada została przeprowadzona pierwsza w RPA aukcja żywych krokodyli. Przetarg był okazją do ustalenia przez kupców wartości gadów w branży, gdzie większość transakcji ma charakter prywatny. Spośród 8,5 tysiąca gadów, które wystawiono na sprzedaż, nabywców znalazło 6,7 tysiąca.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki