sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos czerwiec 2018

  • Ministerstwo Finansów udostępniło informację nt. podatków płaconych przez największych na polskim rynku. Dane są arcyciekawe. Największe telekomy nie płacą nic. Podobnie wiele sieci handlowych. Największe sieci aptek zapłaciły groszowe podatki.
  • 43,7 mld zł wydali w ubiegłym roku Polacy na sfałszowaną i pochodzącą z niewiadomego źródła żywność. Jak podał DGP, to o 2,4 mld więcej niż rok wcześniej. Już 20 proc. kupowanego przez nas jedzenia pochodzi z szarej strefy.
  • Na majowej „aukcji stulecia” w Nowym Jorku padły dwa nowe rekordy. Za obraz Claude’a Moneta „Kwitnące nenufary” ze słynnej serii przedstawiającej staw w Giverny zapłacono 84,69 mln dolarów. Natomiast za „Odaliskę z magnoliami” Henriego Matisse’a nowy właściciel wydał 80,75 mln dolarów. Najdroższym dziełem okazał się obraz Picassa „Młoda dziewczyna z koszem kwiatów” sprzedany za 115 mln dolarów. Jego licytacja trwała krócej niż trzy minuty – podali przedstawiciele domu Christie’s.
  • Agenci CBA zatrzymali grupę osób skupujących leki w polskich aptekach i sprzedających je za granicę (tzw. odwrócony łańcuszek dystrybucji leków). Wartość lekowego przekrętu, w który zaangażowani byli lekarze i dziesiątki aptek, to tylko w latach 2017-2018 co najmniej 100 mln złotych.
  • Papież Franciszek na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie „żyć jak faraon”. Jak zaznaczył, włoski episkopat „wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości”. – Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód. Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy – dodał. Dobrze by było, gdyby w słowa papieża wsłuchali się także wyznawcy innych wyznań (również niechrześcijańskich) oraz niewierzący.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki