poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos czerwiec 2015

• Na liście najbogatszych są nie tylko ludzie. Wśród finansowych potentatów świata znajdują się też zwierzęta. Wszystkie swoje majątki odziedziczyły po bogatych właścicielach, którzy odchodząc z tego świata postanowili zapisać spadek swoim ulubionym pupilom. Najbogatszym wśród zwierząt jest owczarek niemiecki Gunther IV (372 mln dolarów).

• Sytuacja strefy euro sprawia, że nie należy się spieszyć z wejściem do niej – ocenił prezes NBP Marek Belka.

• Według GUS, w I kwartale Produkt Krajowy Brutto wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku o 3,6 proc.

• Zupełnie niedawno okazało się, że była wicepremier Elżbieta Bieńkowska (obecnie wysoki urzędnik Unii Europejskiej) uważa, że zarabianie poniżej 6 tys. zł to coś na kształt obciachu.

• Polska jest krajem, w którym odnotowuje się najniższy w Unii Europejskiej odsetek osób po 55. roku życia mających pracę. Wskaźnik ten wynosi zaledwie 40 proc. Zważając na kwestię podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, sytuacja jest dramatyczna.

• Chińskie spółki po raz kolejny zdominowały listę Global 2000, ranking największych i najpotężniejszych spółek publicznych świata Przed rokiem ranking otwierały trzy przedsiębiorstwa z Państwa Środka, a teraz na czele są już cztery – Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), China Construction Bank, Agricultural Bank of China oraz Bank of China. Dopiero na piątym miejscu uplasował się Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffeta, jednego z najbogatszych ludzi świata.

• Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 roku cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. mkw. mieszkań. Przy założeniu, że mieszkanie ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali.

• Już w prawie trzydziestu polskich miastach pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą płacić za bilet.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki