czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

Wysoka frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych, to również wyższe subwencje dla partii . Zgodnie z wyliczeniami „Rzeczpospolitej” do kasy PiS trafi rocznie 23,3 mln zł. PO wzbogaci się o 19,9 mln zł rocznego wsparcia z podatków Polaków. SLD dostanie 11,4 mln zł. Do kasy PSL trafi 8,3 mln zł. Natomiast Konfederacja będzie dostawać co roku 6,8 mln zł.

Zatrzymanie projektu Nord Stream 2 jest niemożliwe, powiedziała podczas swojej wizyty w Rydze szefowa CDU i niemieckiego MON Annegret Kramp-Karrenbauer. Okazuje się więc, że decyzje UE nie dla wszystkich są wiążące. A Zieloni w sprawie Nord Stream milczą od początku pojawienia się tego projektu.

Porsche, Boeing i zależna od niego spółka Aurora Flight Sciences będą współpracować nad opracowaniem luksusowego elektrycznego samochodu, który będzie mógł wzbić się pionowo w powietrze i latać na krótkich dystansach. Tak w każdym razie informuje serwis TheVerge.

Agencja S&P utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie z perspektywą stabilną, co oznacza, że Polska pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych.

Klarna – założony w pierwszej dekadzie tego stulecia w Szwecji przez Polaka Sebastiana Siemiątkowskiego start-up, stał się największym prywatnym start-upem w branży fintech w Europie. Obecnie – jak podał serwis bankier.pl – Klarna wyceniania jest na 5,5 mld dolarów.

Laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer. Nagroda została przyznana za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa.

Jak podał Empik tylko w 10 godzin po ogłoszeniu informacji o Nagrodzie Nobla sprzedano 12 tys. książek autorstwa Tokarczuk.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki