niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

Najbogatszym człowiekiem świata nie jest już Bill Gates. Przebił go Jeff Bezos. Założyciel Amazona, największego sklepu internetowego świata, jako pierwszy przekroczył barierę 100 mld dol. majątku.

5,8 proc. – o tyle zdrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce – wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance.

W polskim biznesie szykują się spore zmiany. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, że CIT spadnie dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. – byłby to najniższy poziom w UE. Ponadto przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższy ZUS.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku oddano do użytkowania o 10 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem – wynika z danych GUS. W tym samym okresie rozpoczęto budowę 27,8 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 20,3 proc. Portal RynekPierwotny.pl w I kw. 2018 r. odnotował wzrosty średniej ceny ofertowej mieszkań o 1,5 proc. Hossa w budownictwie trwa, ale analitycy rynku ostrzegają, że nic nie trwa wiecznie.

Łączna kwota długów czynszowych zgłoszonych w BIG InfoMonitor to 136 mln zł. Średnio na dłużnika przypada ponad 11,1 tys. zł.

Największy brytyjski producent samochodów, koncern Jaguar Land Rover planuje zwolnienie tysiąca pracowników i zmniejszy produkcję w dwóch angielskich fabrykach. Decyzję uzasadnia spadkiem popytu na samochody z silnikiem diesla.

Bernard Madoff od 2009 r. odsiaduje wyrok 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej. Jak podał „Forbes” do kupienia jest posiadłość finansowego oszusta. Cena wywoławcza to 21 mln dolarów.

International Bank Note Society po raz kolejny wybrało najpiękniejszy banknot świata. Zwycięzcą okazał się szwajcarski banknot o nominale 10 franków. W ścisłym finale pokonał banknot wyemitowany przez Royal Bank of Scotland, banknot kanadyjski, banknot Fidżi oraz banknoty norweski i pochodzący z Dżibuti.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek