poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos


 Ministerstwo Finansów poinformowało o zakończeniu prac nad podatkiem jednolitym. Koncepcja ta została całkowicie odrzucona i nie zostanie wdrożona do polskiego systemu podatkowego. Będą jednak uproszczenia dla małych działalności gospodarczych.

 Za ponad rok Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję, co zrobić ze zgromadzonymi środkami. Większość środków OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków.

 Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie decyzji ws. oddania w całości gazociągu OPAL pod „reżim” Gazpromu. Dostęp Gazpromu do gazociągu OPAL odprowadzającego przez Niemcy gaz z Rosji, docierający tam przez Nord Stream 1, miał być zwiększony z 50 do 80-90 proc. W październiku Komisja Europejska zdecydowała w tej sprawie. PGNiG odwołał się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

 Zdecydowana większość posiadaczy urządzeń mobilnych korzysta z systemu Android (86 proc.), nic zatem dziwnego, że to właśnie oni najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców. Z danych udostępnionych przez F-Secure wynika, że w minionym roku każdego dnia trafiało do niej około 9 tys. próbek do analizy.

 Doradcy inwestycyjni twierdzą, że akcje spółek z WIG 20 na warszawskiej giełdzie będą co najmniej niezłą inwestycją w tym roku. Za rok sprawdzimy.

 369 mln funtów chce wydać brytyjska królowa w ciągu najbliższych dziesięciu lat na dostosowanie infrastruktury pałacu Buckingham do norm powodziowych i przeciwpożarowych.

 Znany autor książek o tematyce finansowej James Rickards ostrzega, że nadciąga poważny kryzys finansowy. Uważa on, że „…prawdopodobnymi wyzwalaczami kryzysu mogą być m.in. poważne awarie w bankach, brak dostaw fizycznego złota, wojny, klęski żywiołowe, cyberataki o charakterze finansowym itp.”.

 W ostatnim kwartale ubiegłego roku po raz pierwszy od pięciu lat spadł ruch w amerykańskich barach typu fast food, które dotychczas napędzały całą branżę

 Zdaniem „Pulsu Biznesu” większość Polaków nagły duży przypływ gotówki (np. wygraną w loterii) przeznaczyłaby na zakup nieruchomości.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki