czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Libia zalewana jest przez drukowane w Rosji fałszywe banknoty. To próba destabilizacji tego kraju we współpracy z gen. Haftarem (przeciwnik obecnego rządu w Libii) i zdobycia wpływów w północnej Afryce. To pozwoliłoby ludziom Putina na wielki szantaż migracyjny Europy już nie tylko ze wschodu, ale także z południa.

 Poseł z Opolszczyzny Zembaczyński i mianowany przez rząd Tuska szef spółki ds. CPK Lasek uważają, że akcja poparcia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce inspirowana jest przez… Moskwę.

 Jak podał tygodnik „Do Rzeczy”, Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że najnowsze badania waszyngtońskiego Institute for Health Metrics and Evaluation wskazują, iż globalna populacja osiągnie szczyt w 2061 r. Według tych analiz, do 2050 r. dzietność spadnie poniżej poziomu zastępowalności pokoleń aż w 155 badanych państwach z 204, a tylko w sześciu krajach (czyli w 3 proc.) uda się utrzymać liczbę urodzeń na poziomie gwarantującym stabilną liczbę ludności do 2100 r.

 Według najnowszych danych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się w Polsce 265,4 tys. dzieci, czyli o 37 tys. mniej niż rok wcześniej (spadek o 12,1 proc. rok do roku). Jeśli ta tendencja się utrzyma, a wiele na to wskazuje, to cały rok 2024 zapisze się w historii demografii jako rekordowo zły. A dokładniej jako najgorszy od końca drugiej wojny światowej.

 We włoskiej wiosce Ingria koło Turynu mieszka 46 osób. W wyborach samorządowych o stanowisko sołtysa i radnych walczyła większość z nich – bo kandydatów było aż 30.

 Odmrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych zwiększy rachunki za prąd o około 20 proc. a za gaz o 15 proc. – wskazano w połowie czerwca w komentarzu Banku Pekao. Piszący te słowa dostał nowe naliczenia za prąd wyższe o 60 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki