czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Zapowiadany przed wyborami kredyt mieszkaniowy 0 procent najpewniej trafi do kosza. Tak postuluje między innymi resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

 Rząd chce podnieść podatki. Tym razem w planach od stycznia 2025 roku jest oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych. Nowa danina miałaby dotyczyć wszystkich, w tym również emerytów i rencistów. Nie przewiduje się zmian dotyczących sędziów, chociaż jeszcze kilkanaście miesięcy temu pojawiały się głosy o zbyt wielkich przywilejach dla ludzi w sędziowskich togach. Również mundurówki mogą czuć się bezpiecznie.

 Z najnowszych danych GUS wynika, że płace Polaków rosną (przeciętne wynagrodzenie w kwietniu w dużych firmach niefinansowych wynosiło 8271,99 zł brutto). Maleje natomiast zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

 Mimo wielu obietnic nic nie słychać na temat zmian w pobieraniu daniny na rzecz służby zdrowia (tzw. składka zdrowotna). Zdrowy rozsądek nakazywałby, aby każdy Polak płacił tyle samo. Politycy (ci rządzący teraz i ci, którzy już rządzić przestali) chowają głowę w piasek. Liczy się kasa, a nie sprawiedliwość?

 Powstała druga komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Pierwsza była sejmowa. Ta nowe jest rządowa. Prace pierwszej zostały zablokowane. Prace drugiej właśnie się rozpoczęły. Koszty działania pierwszej zostały mocno nagłośnione. Koszty działania drugiej są na razie tajemnicą. A rosyjskie macki jak były, tak są w polskich instytucjach, firmach, partiach…

 Polacy coraz chętniej kupują domy i apartamenty na Półwyspie Iberyjskim. W I kwartale tego roku było to ponad 800 transakcji (o 21 proc. więcej niż kwartał wcześniej i trzy razy więcej niż w 2019 roku).

Do rynkowego garnka zaglądał Damian Bukowiecki