poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Miało być ekologicznie po wycofaniu z rynku plastikowych słomek do napojów, ale… Jak podał „Daily Mail”, badania belgijskich ekspertów wykazały, że w 69 proc. „ekologicznych” słomek znajdują się toksyczne chemikalia. Mogą one uszkadzać wątrobę i przyczyniać się do rozwoju nowotworu nerek i jąder.

 Spółka Zarys International Group (ZIG), kontrolowana przez polskiego biznesmena Jacka Ossowskiego, to król polskich przetargów. W ubiegłym roku wygrała ich 3112, co daje przeciętnie średnio 12 przetargów dziennie. W tym roku ma za sobą wygrane w już ponad 700. Klientem jest służba zdrowia.

 Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest rzędu 150 mld zł, przy czym może to być kilkanaście miliardów w dół lub w górę – oszacował Jan Chadam ze spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Stwierdził, że projekt na pewno będzie opóźniony.

 Władze spółki „TVP w likwidacji” nie chcą ujawnić wysokości zarobków niektórych nowo zatrudnionych dziennikarzy. Z podaniem do publicznej wiadomości zarobków pracowników TVP pod rządami poprzedniej władzy nie było problemów.

 Niektórzy eksperci sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, która ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania, dostają miesięcznie prawie 19 tys. złotych.

 Jak podały „Filary Biznesu”, z badania przeprowadzonego przez Netzwerk Steuer-gerechtigkeit i austriacki Instytut Momentum wynika, że niemieccy miliarderzy płacą skarbówce znacznie poniżej najwyższych stawek podatkowych, wynoszących w Niemczech 47,5 proc. Stawki podatkowe dla miliarderów wynoszą średnio 26 proc. Dla przeciętnych rodzin z klasy średniej wynoszą 43 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki