sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Z grona 430 krajowych spółek notowanych na głównym rynku GPW w Warszawie aż 65 zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Ich łączny dług przekracza 22 miliony złotych. Tym samym jest on o ponad 150 procent wyższy niż przed sześcioma miesiącami – informuje KRD.

  • Wprowadzony z początkiem lutego podatek od banków nie spowodował podwyżek opłat za usługi finansowe w Polsce – wynika z danych Eurostatu.

  • Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było w kwietniu wyższe niż przed rokiem o 4,6 procent i wyniosło 4313,57 złotych.

  • Różowy brylant o wadze 15,38 karata, największy w swoim rodzaju wystawiony na aukcji, został sprzedany za rekordową kwotę 31,56 miliona dolarów – poinformował dom aukcyjny Sotheby’s. Natomiast największy na świecie niebieski diament „Oppenheimer Blue” znalazł nabywcę w domu aukcyjnym Christie’s za 57,6 miliona dolarów. To najdroższy klejnot kiedykolwiek sprzedany na aukcji.

  • Z najnowszych danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że 2015 rok przyniósł ponowne pogorszenie wskaźników i Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o największe, przynajmniej 120-dniowe, poślizgi w regulowaniu faktur. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w czołówce „fakturowych złodziei” są górnictwo, handel i budownictwo.

  • Raport przygotowany przez firmę doradczą Kinebaum pokazuje, że przeciętne auto polskiego prezesa kosztuje 200 tysięcy złotych. W prezesowskich garażach nie brakuje jednak marek takich jak Porsche, Maserati czy Aston Martin, których ceny przekraczają 700 tysięcy złotych.

  • 2,5-3,0 miliarda złotych – o tyle rocznie mają spaść straty budżetu państwa po wprowadzeniu zmian podatkowych w obrocie paliwami.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki