sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Luka w podatku VAT, czyli różnica między oczekiwanymi a faktycznie uzyskanymi dochodami tego podatku, wyniosła w Polsce 3,3 proc. potencjalnych wpływów (1694 mln euro) w 2021 r. – poinformowała Komisja Europejska. „W ujęciu nominalnym ogólna luka VAT w UE zmniejszyła się o około 38 mld euro, z 99 mld euro w 2020 r. do 61 mld euro w 2021 r., co stanowi bezprecedensową poprawę w porównaniu z poprzednimi latami. Szereg państw członkowskich, takich jak Włochy (-10,7 punktu procentowego) i Polska (-7,8 punktu procentowego), odnotowało szczególnie znaczące spadki krajowych wartości luki VAT” – czytamy w komunikacie.

 Polska jest najmniej rasistowskim krajem UE – wynika z nowego raportu Agencji Praw Podstawowych UE. Najbardziej rasistowskie są natomiast Austria i Niemcy.

 Coraz więcej zastrzeżeń i niejasności pojawia się w związku z finansowaniem niektórych organizacji pozarządowych. Przepływy części pieniędzy, ich wydatkowanie, kłopoty z pełną informacją związaną z finansowaniem niektórych NGO wymagają wyjaśnienia. Tym bardziej, że znaczna część tych środków finansowych pochodzi z pieniędzy podatników.

 Ponad połowa Polaków uważa, że pieniądze z KPO nie trafiły do Polski także z powodu działań opozycyjnych posłów z naszego kraju. Takie zachowania respondenci ocenili krytycznie i bardzo krytycznie oraz uznali za sprzeczne z interesem kraju i obywateli.

 Obecnie markety Dino mają jedną stację paliw w miejscowości Łobez w województwie zachodniopomorskim. Coraz głośniej mówi się jednak, że ta sieć handlowa chce rozszerzyć działalność w ramach Dino Oil. Mogą o tym świadczyć poszukiwania przez dział kadr specjalisty ds. paliw.

 W niespełna trzy tygodnie października dolarowe notowania złota wzrosły o prawie 10 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek