czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Trwa unijny spór o normy dotyczące silników samochodowych. Polska jest w ósemce „niepokornych” krajów przeciwnych radykalnemu zaostrzeniu przepisów od 2035 roku. Obok Polski głos rozsądku płynie z Włoch, Francji, Czech, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i Węgier.

 Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Ma to zakończyć wielotygodniowy strajk, chociaż miliardowe straty amerykańskiego przemysłu filmowego są nie do odrobienia.

 Polscy filmowcy, którym zarzuca się nepotyzm przy obsadzie ekip produkcyjnych, są oburzeni takimi zarzutami. Twierdzą, że reżyserzy (reżyserki), producenci (producentki) mają pełne prawo do dowolnego wskazywania osób, z którymi chcą współpracować. Podobno wskazują najlepszych…

 Główna partia opozycyjna w Polsce chce podnieść kwotę wolną od podatków do 60 tys. zł. Samorządowcy są przerażeni, chociaż wielu (sympatyzujących z opozycyjną partią) nie mówi tego głośno.

 Bułgaria postanowiła odwlec swoje przystąpienie do strefy euro. Nastąpi to nie wcześniej niż od stycznia 2025 roku. Szwecja odkłada datę przyjęcia europejskiej waluty od wielu lat. W referendum na ten temat ponad 55 proc. Szwedów było przeciwnych przyjęciu euro.

 Jak podał Bloomberg, znacjonalizowana w ubiegłym roku przez rząd niemiecki firma Gazprom Germania (teraz SEFE) chce ponownie wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG.

 W internetowym sondażu ponad 80 proc. respondentów opowiedziało się za znacznym ograniczeniem immunitetów parlamentarnych i sądowych w Polsce. Odzew polityków? Zerowy!

 Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię przeciwko kłamstwom (nazywanymi fake newsami) dotyczącymi rozwoju energetyki w naszym kraju.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki