czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Jak podaje Kyiv Post, Ukraina rozważa wykluczenie Izraela z formatu Ramstein, który koordynuje pomoc zbrojeniową dla Kijowa. Źródła portalu oceniły, że Izrael nie udzielił Ukrainie prawdziwej pomocy, a informacje, które zdobył podczas posiedzeń grupy mógłby wykorzystać w swoich własnych interesach. Należy zaznaczyć, że Izrael udziela walczącej z Rosją Ukrainie pomocy humanitarnej. Jednak nie dołączył on do zachodnich sankcji wobec Rosji.
  • „Forbes” opublikował listę 100 najbogatszych Polaków 2023 roku. Pierwsza trójka to: Michał Sołowow z kwotą 25,85 mld zł (chemia, energetyka, wyposażenie wnętrz), Tomasz Biernacki 19,85 mld zł (handel) i Jerzy Starak 15,21 mld zł (farmacja).
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.
  • Jak podał portal money.pl, polska armia według prestiżowego rankingu Global Firepower zajmuje 20. miejsce wśród 145 sklasyfikowanych wojsk z całego świata. Pod względem siły militarnej wyprzedzamy m.in. Niemcy, Hiszpanię czy Kanadę. Problemem polskiej armii jest natomiast poziom zaawansowania marynarki.
  • Jedna z trzech wiodących na świecie agencji ratingowych Fitch pozytywnie oceniła postępy w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych, które mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
  • W branży gamingowej mocne odbicie. Pierwsza pięćdziesiątka największych polskich firm, jak informuje „Forbes”, warta jest już 40 mld zł. To o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Królem wciąż pozostaje CD Projekt.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek