czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Sytuacja demograficzna w Polsce jest zła. Z danych GUS wynika, że w okresie styczeń-maj urodziło się 116 tys. dzieci, czyli o 10 tys. mniej niż rok temu oraz o 21 tys. mniej niż w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku.
  • Znakomita większość Polaków uważa, że wymogi klimatyczne zawarte w ramach pakietu Fit for 55 są zbyt daleko idące.
  • Jak podał „DGP”, od października 2022 roku Commander, pies prezydenta Bidena, dziesięć razy zaatakował i pogryzł agentów Secret Service. Jeden z członków prezydenckiej ochrony trafił do szpitala.
  • Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała ponad 100 lokali oferujących kebeby. Znaczna większość wypadła negatywnie. Najnormalniej w świecie jesteśmy oszukiwani i jemy nie to, co zamówiliśmy.
  • W lipcu systemy informatyczne dwunastu norweskich ministerstw padły ofiarą cyberataków. Na razie nie wiadomo kto stoi za atakami. W ostatnich dwóch latach liczba cyberataków w Norwegii potroiła się.
  • Elon Musk zlikwidował logotyp Twittera. Błękitnego ptaka zastąpił czarny znak „X”.
  • Zmarł Kevin David Mitnick (59 lat), jeden z najsłynniejszych hakerów w historii. Znany pod pseudonimem „Condor”, był przed laty najbardziej poszukiwanym przestępcą komputerowym. Po wyjściu z więzienia w 2000 roku założył firmę zajmującą się… cyberbezpieczeństwem.
  • Rejestr Dłużników BIG podał, że zaległe zobowiązania handlujących na targowiskach i bazarach wzrosły do 84 mln złotych.
  • W 2024 roku, jak podała „Rzeczpospolita”, ma ruszyć pierwsza zeroemisyjna linia lotnicza. Ecojet ma wykorzystywać paliwo na bazie wodoru, posiłki będą całkowicie roślinne, a stroje personelu uszyte z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek