sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Jak podał „Sueddeutsche Zeitung”, aby przeciwdziałać niedoborom pracowników, Niemcy potrzebują 1,5 mln emigrantów rocznie. Chodzi przede wszystkim o pracowników wykwalifikowanych ze znajomością języka angielskiego lub niemieckiego.

 Firma Google opracowała przełomowy komputer kwantowy, który – jak podaje „The Telegraph” – wykonuje obliczenia, które innym superkomputerom zajęłyby nawet kilkadziesiąt lat.

 Trwają prace nad obywatelskim projektem tzw. rent wdowich. Ma to być dodatkowe świadczenie po śmierci współmałżonka. Owdowiała osoba mogłaby liczyć na pieniądze z emerytury własnej i po małżonku. Szczegóły są omawiane przez parlamentarzystów.

 Dociera coraz więcej informacji o nepotyzmie związanym z obsadzaniem członków zarządów i rad nadzorczych spółek samorządowych. Niestety, zdobycie pełnej wiedzy na temat kto, z kim, u kogo jest często skutecznie blokowane przez terenowych włodarzy.

 W ubiegłym roku padł rekord jeżeli chodzi o eksport aut z Unii Europejskiej. Głównym kierunkiem sprzedażowym były Stany Zjednoczone. Największy udział w eksporcie samochodów poza unijny rynek miały Niemcy.

 Właściciele polskich małych i średnich firm domagają się równości wobec prawa. Chodzi w pierwszej kolejności o wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Każdy Polak powinien płacić składkę w takiej samej wysokości. Każde inne rozwiązanie jest draństwem.

 Powstanie nowa polska fabryka banknotów. Obecna siedziba PWPW ma ponad sto lat.

 Początek lipca to najgłębszy od stycznia spadek wolumenu zamówień w polskich firmach przemysłowych. Efektem są ograniczenie produkcji i obniżki cen. To wynik ankiety bazującej na opiniach menedżerów logistyki.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki