sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Wielkie dziury w sankcjach nałożonych na Rosję. Jak informują parlamentarzyści UE, nigdy wcześniej Belgia nie importowała takich ilości rosyjskiego gazu ziemnego, korzystając z flamandzkiego portu w Zeebrugge. Wysocy funkcjonariusze UE są bierni w tej sprawie.
  • Grecja żąda wielomiliardowych odszkodowań od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej.
  • Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej zapytana jak będą kształtować się ceny nieruchomości w najbliższym czasie odpowiedziała, że nie spodziewa się spadku cen, zwłaszcza na rynku pierwotnym.
  • W „Światowym Przeglądzie Gospodarczym” Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że gospodarka Indii wzrośnie w tym i przyszłym roku o ponad 6 proc. Zdaniem głównego ekonomisty MFW Pierrea-Oliviera Gourinchasa Chiny i Indie będą odpowiadać za około połowę światowego wzrostu gospodarczego w 2023 roku.
  • Wysokość składki zdrowotnej pobieranej w Polsce jest zdaniem wielu podatników łamaniem konstytucyjnej wartości równości wszystkich wobec prawa.
  • Cały czas organizacje i stowarzyszenia skupiające w swoich szeregach samorządowców nie chcą zająć się opublikowaniem pełnych materiałów pokazujących, kto zasiada w radach nadzorczych spółek samorządowych.
  • Do końca roku minister cyfryzacji ma wydać komunikat, w którym powiadomi, kiedy będzie można zastrzec swój numer PESEL. Zaś od 1 czerwca 2024 roku od instytucji zawierających umowy skutkujące zobowiązaniami finansowymi wymagana będzie weryfikacja statusu PESEL osoby będącej stroną takiej umowy.
  • Jak podał „Puls Biznesu”, klienci niepłacący na czas są u nas problemem ośmiu na dziesięć firm. Przedsiębiorcy poświęcają średnio 82 dni w roku, aby odzyskać należne pieniądze.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek