sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy przyjąć 5 mln emigrantów do 2050 roku – poinformował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

  • Aston Martin Vulcan to superauto przygotowane do jazdy tylko po torze. Brytyjska firma ograniczyła produkcję do zaledwie 24 egzemplarzy. Każdy kosztuje około 2,3 mln dolarów. Vulcan ma pod maską silnik o pojemności 7 litrów i mocy ponad 800 koni mechanicznych.

  • Audyt przeprowadzany w polskich ministerstwach pokazuje, że w wielu z nich z gospodarnością i racjonalnością wydatków było nie najlepiej. Pieniądze wyciekały na ogromną skalę. Pełne informacje na temat tego „wesołego gospodarowania” powinniśmy poznać na początku wiosny.

  • Włochy twierdzą, że Google jest im winne ponad 200 mln euro tytułem zaległych podatków.

  • Gwiazda Realu Madryt Cristiano Ronaldo kontynuuje inwestowanie w nieruchomości. Niedawno za 140 mln euro kupił hotel w ekskluzywnej dzielnicy Monte Carlo.

  • Mark Zuckerberg stał się szóstym najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego osobisty majątek jest ściśle powiązany z wyceną papierów największego portalu społecznościowego – Facebooka. W ostatnich dniach stycznia majątek Zuckerberga, jego założyciela i prezesa, powiększył się o 5,5 mld – do 47 mld dolarów.

  • Sześć tysięcy złotych emerytury w wieku 41 lat… Marzenie? Nie. Okazuje się, że wystarczy być prokuratorem niezdolnym do pełnienia funkcji. Jednak z naszym systemem emerytalnym jest coś nie tak.

  • Niemcy przenoszą swoje rezerwy złota z USA i Francji do siebie. W ubiegłym roku udało im się sprowadzić aż 210 ton cennego kruszcu. Bundesbank w 2013 roku zapowiedział program odzyskiwania rezerw. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2020 roku Niemcy będą przechowywać w swoim kraju aż połowę własnych rezerw złota. Niemcy mają prawie 33 razy więcej rezerw złota niż Polska. Dysponują drugimi największymi na świecie zapasami tego kruszcu.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki