wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 UE i Japonia nie poparły amerykańskiego planu wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do Federacji Rosyjskiej – poinformował pod koniec kwietnia „Financial Times”.

 Lobbyści w UE intensywnie pracują nad utrzymaniem wolnego przepływu płodów rolnych i żywności z Ukrainy na teren państw UE. Problemy rolników z państw graniczących z Ukrainą mało się liczą w konfrontacji z wielkim biznesem (nie tylko europejskim).

 55 proc. Polaków (inaczej niż szef polskiej opozycji) zakłada, że pozostanie na rynku pracy dłużej, niż przewiduje to aktualny wiek emerytalny. Niskiej emerytury obawia się 77 proc. badanych (Barometr Polskiego Rynku Pracy). Problem zbyt szybkiego przechodzenia na emeryturę zauważają przede wszystkim ci, którzy już są na emeryturze (w tym byli pracownicy „mundurówki”, którzy często zostają emerytami w wieku 50 lat!).

 Polska ma jeden z najniższych długów publicznych w UE (49,1 proc. długu publicznego do PKB). Jednym z najbardziej zadłużonych krajów jest Francja (111 proc. PKB). Próg stabilności według specjalistów to 60 proc. PKB – podaje „DGP”.

 Nasilają się poważne ataki hakerskie na polską infrastrukturę cyfrową. W ubiegłym miesiącu poważne problemy miało kilka naszych banków oraz PZU.

 Niższe zbiory trzciny cukrowej w Brazylii i Indiach mogą znacząco wpłynąć na ceny cukru na światowych rynkach. Wpływ na podwyżki mają też rosnące koszty po stronie producentów.

 Jak podała „Rzeczpospolita”, fiskus nie będzie obciążał finansową daniną beneficjentów charytatywnych zbiórek.

 Wydatki na zbrojenia w Europie po agresji Rosji na Ukrainę są najwyższe od czasu upadku komunizmu. Rekordzistą jest Finlandia. Łącznie – jak podał SIPRI – państwa europejskie w 2022 roku przeznaczyły na zbrojenia 480 mld dolarów.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek