czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Niemcy powoli próbują wymusić na innych państwach UE zastąpienie ogrzewania gazowego pompami ciepła. To, co jeszcze przed chwilą było super (dzięki biznesom z Putinem), nagle przestaje świecić złotym blaskiem…

 Komisja Europejska ugina się również pod naciskami Niemiec w sprawie aut spalinowych. Pierwotnie przyjęte przez Parlament Europejski przepisy przewidywały całkowity zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. Czyli za 12 lat musielibyśmy pożegnać silnik Diesla i benzynowy w autach z salonu. Ich miejsce miały zająć wyłącznie pojazdy zeroemisyjne, czyli auta elektryczne czerpiące energię z akumulatora lub wykorzystujące wodór do produkcji prądu przez ogniwa paliwowe.

 Około 2 miliardów euro wynosi wartość majątku rosyjskich oligarchów, zamrożonego we Włoszech od lutego 2022 roku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Nieruchomości, samoloty, dzieła sztuki, jachty i aktywa należą do 23 osób i trzech firm – podała włoska Gwardia Finansowa.

 Polacy oceniają swoją wiedzę ekonomiczną na 2,88 w pięciopunktowej skali – wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW.

 Kilka organizacji pozarządowych zwróciło się do samorządowców ze stowarzyszenia „Tak! Dla Polski” o sporządzenie białej księgi zawierającej wykaz członków rad nadzorczych spółek samorządowych (i współpracujących z samorządami), którzy pracują w JST lub są związani rodzinnie i towarzysko z włodarzami polskich miast i gmin. Czas mija. Wykazu nadzorców nie ma.

 Jak podał dziennik.pl, ceny na rynku nieruchomości w Niemczech są „wygórowane”. W miastach coraz trudniej znaleźć mieszkanie. Związek Miast i Gmin poleca więc przeprowadzkę na tereny wiejskie. Tam jest ponad 1,3 mln pustych lokali.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek