czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Grecja i British Museum prowadzą rozmowy na temat ewentualnej repatriacji Marmurów Partenonu z Londynu do Aten. Te bezcenne rzeźby architektoniczne zostały usunięte z Akropolu w 1801 roku przez Lorda Elgina, kiedy Grecja była dominium osmańskim, i wystawione w British Museum od 1817 roku.

 Ponad 92 procent respondentów ogólnopolskiego badania zachowań społecznych osób dorosłych w Polsce uznało, że zasiadanie prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i ich rodzin w radach nadzorczych spółek samorządowych powinno być zakazane prawnie.

 Złodziejstwo i łapówkarstwo wśród posłów i urzędników Parlamentu Europejskiego i innych instytucji Unii Europejskiej określane jest przez światowe media jako gigantyczne. Obecnie prowadzone jest intensywne śledztwo w sprawie pieniędzy przekazywanych z Maroka i Kataru. Na odkrycie czekają tajemnice związane z przepływem do Europy setek milionów euro z Rosji. Część z tej kwoty prawdopodobnie trafiła także do osób związanych ze strukturami decyzyjnymi UE.

 Crown Estate, agencja nadzorująca nieruchomości należące do monarchii brytyjskiej, pozwała właściciela Twittera za niepłacenie najmu biur położonych w centrum Londynu. Jak podało BBC, przedstawiciele Twittera odmówili komentarza w tej sprawie.

 Kanadyjski wywiad elektroniczny uznał chińską aplikację TikTok za wyjątkowo niebezpieczną. Próbuje ona uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych. W USA pracownicy federalni mają zakaz korzystania z TikToka.

 Najdroższa toaleta w Polsce znajduje się w Zakopanem, na Krupówkach. Wizyta tam kosztuje 15 zł. Właściciel mówi, że taniej się nie da.

 Od połowy 2024 roku do centrum Warszawy nie wjadą stare auta (diesle powyżej 18 lat i benzyniaki starsze niż 27 lat).

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki