piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

Władze miejscowości Santa Croce Camerina na Sycylii wprowadziły karę konfiskaty samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci.

Akcjonariusze PGNiG podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przegłosowali 10 października jej połączenie z PKN Orlen. Jeśli do finalizacji tej fuzji dojdzie Orlen znajdzie się wśród 150 największych firm świata.

Podjęta została decyzja o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim.

Ministerstwo skarbu USA poinformowało, że odparło w październiku cyberataki prorosyjskiej grupy hakerów.

Nowy właściciel platformy Twitter Elon Musk zapowiedział wprowadzenie opłaty w wysokości 8 dolarów miesięcznie za zweryfikowane konta na Twitterze. Musk sfinalizował pod koniec października przejęcie Twittera. Wartość transakcji wyniosła 44 mld dolarów. Jednym z jego pierwszych posunięć było zwolnienie czołowych menedżerów.

Jak podał serwis bankier.pl, w pierwszych dziewięciu miesiącach roku Szwajcarski Bank Narodowy zanotował stratę w wysokości ponad 140 mld franków. To najgorszy wynik w przeszło stuletniej historii banku.

Planowane są zmiany w tzw. podatku Belki. Obecna propozycja resortu finansów zakłada, że z podatku od zysków kapitałowych będą zwolnione dochody z zysków kapitałowych do kwoty 10 tys. zł. Jednocześnie stawka podatku wzrosłaby z 19 proc. do 20 proc.

W sześciu największych polskich miastach do wymiany wciąż pozostało ponad 90 tys. pieców na paliwo stałe. W Warszawie trzeba zastąpić od 7 do 9,5 tys. tzw. kopciuchów. Problem jest tym bardziej palący, że Mazowsze będzie wkrótce pierwszym województwem, w którym zakazane zostanie używanie pieców niespełniających żadnych norm.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek